Joga Trójmiasto - O nas

Najnowsze wpisy

Nowość
2018-07-13 (Aktualizowano: 2018-07-18)

2018-06-22

2018-06-15

Zielone, nieco obdrapane klepki podłogi Sali gimnastycznej III LO w Gdyni. Moje nogi do dziś pamiętają ich twardość i niewygodę. Klęcząc, a potem leżąc podczas rozciągania ud, dobrze im się przyjrzałam. Na tej pierwszej lekcji towarzyszył mi jeszcze pożyczony od taty pasek do spodni (nie przydał się), mój dziecięcy kocyk (na otarcie łez) i stara karimata (jeździła po całej sali, w końcu ją odłożyłam pod ścianę). Kiedy robiłam skłon w przód, stopy były tak daleko, że cieszyłam się z łez w oczach, bo zasłoniły mi ten obraz. Słowem, bolał cały człowiek.

Bolały kości, mięśnie, cierpiała duma, choć mogłam przecież przewidzieć, co będzie na zajęciach, wcześniej kupiłam, przeczytałam i nawet poćwiczyłam ze „Światłem Jogi” BKS Iyengara. Lekcja jednak była zupełnie innym doświadczeniem. Nic się nie ukryło… 

Był 1997 r. Miałam 24 lata i właśnie zaczynała się moja przygoda z jogą. Wcześniej raczej się nie rozciągałam, lubiłam ruch, ale raczej ten od grania i biegania. Nigdy, przenigdy podczas skłonu w przód nie złapałam się nawet za kostki, o stopach nie wspominając. Do tego zaś momentu zaliczyłam kilka ataków rwy kulszowej, niedobre zdjęcia RTG kręgosłupa z licznymi zwyrodnieniami. Doszłam do wniosku, że lepiej nie będzie i coś trzeba zrobić. I tak znalazłam się na tych przeklętych klepkach obiecując sobie, że się z nimi pożegnam najszybciej jak to możliwe.

Co sprawiło, że tam wróciłam? Oprócz tego, ze kupiłam sobie matę, pasek i na następną lekcję zabrałam dwa porządne koce, poczucie, że joga jest inteligentna, to inteligentny ruch, który, mimo bólu, przyniósł mi rozluźnienie i lekkość. W 2015 mija 18 lat i nadal tak czuję, cały czas odkrywając, jak głęboką praktyką może być joga. Joga angażuje nasze ciała, fizyczność, nasze serca, emocjonalność i umysł, inteligencję w całości.

Praktykując, ucząc spotkałam wspaniałych, mądrych ludzi. Wszyscy nauczyciele, począwszy od pierwszych zajęć u p. Renaty Koby, Jurka Jaguckiego podczas 3-letniego kursu nauczycielskiego, Konrada Kocota w czasie 3-letniej asysty na kolejnym kursie nauczycielskim, Ritę Keller, która prowadziła wszystkie moje egzaminy i wielu innych, pokazali mi serce i pełnię zaangażowanie. Jestem im wdzięczna. Wszyscy uczniowie od 2000 roku korzystający z moich zajęć są inspiracją. Czuję ogromną wdzięczność.

Joga jest żywym doświadczeniem, pozwalającym nam na lepsze poznanie siebie, kim jestem, co mnie porusza, ożywia w tym momencie. Daje nam siłę i giętkość, aby w pełni zaangażować się w życie, takie jakie ono jest, czuć wdzięczność za to, co jest. 

Joga jest uniwersalna, poza religią, filozofią, dla każdej osoby na świecie. Tylko trzeba dać sobie szansę. I tak właśnie rozumiem swoje zadanie jako nauczycielki jogi: dać szansę każdej osobie, aby sama mogła doświadczyć, ile dobra i piękna płynie z tej praktyki.


Powód do rozpoczęcia praktyki jogi był typowy – problemy zdrowotne. Szybko przekonałem się, że joga to coś więcej niż praca nad ciałem. Wyrównanie i wydłużenie oddechu były pierwszymi zmianami jakie zaobserwowałem. 

Koncentracja na precyzyjnym wykonaniu asany, skupienie na oddechu zaczęły wpływać na moje emocje, relacje z otoczeniem, na moje życie. Systematyczna praktyka rozpoczęła obserwację zmian następujących we mnie i trwa….W latach 2009-2011 uczestniczyłem w kursie nauczycielskim Introductory I/II w Krakowie prowadzonym przez Konrada Kocota. 

Brałem udział w warsztatach organizowanych przez krajowych i zagranicznych nauczycieli Metody Iyengara, a także doświadczałem jogi w Indiach.

Poza jogą zajmuję się ajurwedą, konsultacjami i zabiegami ajurwedyjskimi. Zastosowanie jogi w ajurwedzie pozwala mi lepiej zrozumieć obydwie te nauki. Wiedzę z tego zakresu zdobywałem w Instytucie Jiva Ayurweda w Indiach.


Jestem dyplomowaną nauczycielką Jogi według metody Iyengara. Trening nauczycielski odbyłam w Iyengar Yoga Institute Maida Vale w Londynie pod okiem Stephena Richardsona i Sallie Sullivan.

Regularnie doskonalę swoją praktykę na warsztatach prowadzonych przez Abhijata Sridhar Iyengar, Birjoo Mehta, Manouso Manos , Lois Steinberg, Devaki Desai, Uday Bhosale, Gabriella Giubilaro,Pixie Lillas .Jestem instruktorem jogi wg nauczania mistrza BKS Iyengara. Kurs nauczycielski ukończyłam u Konrada Kocota w Krakowie. Ukończyłam też kurs dla instruktorów Jogi w Częstochowie pod nadzorem prof. Janusza Szopy ,jednego z założycieli Stowarzyszenia Yogi Iyengara w Polsce a później założyciela Jogi Akademickiej.
Był to rok 1991, kupiłam pierwsze wydanie w Polsce książki BKS Iyengar YOGA, późniejsze noszą już nazwę Światło jogi. Ćwiczę  samodzielnie.
Latem 1994,  w Przesiece w Karkonoszach po raz pierwszy ćwiczyłam pod nadzorem nauczyciela ,tam też spotkałam Konrada Kocota. Prowadzone przez niego zajęcia są rewelacyjne. Zaczęłam jeździć na spotkania z nim i z jego jogą. Na mojej drodze spotkałam następnego znakomitego nauczyciela Jurka Jaguckiego.

Joga porządkuje moje myśli, wycisza mój umysł i utrzymuje ciało w sprawności.
To praktyka świadomie połączona w  oddechem oparta na koncentracji uwagi i koordynacji ruchu z oddechem. Tempo oddechu powinno regularne a każda czynność dopasowana do wdechów i wydechów. Wszystko po to aby odpowiednio oddzialywać na układ nerwowy. Poruszenie ciała we wszystkich płaszczyznach otwiera je  na przepływ energii, usprawniając pracę całego organizmu zwiększając jego gibkość i ruchliwość.Moja przygoda z jogą zaczęła się jeszcze w liceum, gdy idąc do szkoły znalazłam ogłoszenie na słupie dotyczące jogi. Tak poznałam Kamilę Świąder i zaczęłam chodzić na zajęcia. Z różnych przyczyn (matura, zmiana szkoły) przerwałam praktykę, by po kilku latach powrócić do jogi z taką samą siłą i przekonaniem, z jakimi wraca się do starej miłości, z którą chce się związać już do końca. W tym miejscu przygoda zamieniła się w życie z jogą, która jest dla mnie nie tylko praktyką asan i pranajam, ale przede wszystkim sposobem na codzienność. Pracując nad ciałem, zmieniam ducha. W 2015 ukończyłam 3-letni kurs nauczycielski, prowadzony przez Henryka Liśkiewicza (uważanego za jednego z prekursorów jogi w Polsce) metodą B.K.S Iyengara i uzyskałam dyplom Introductory II.